| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 6.5 |
| Frequency Stability: | Same as Reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -75 dBc Max |
| Phase Noise: | -116 dBc/Hz Max @ 1 kHz -123 dBc/Hz Max @ 10 kHz -123 dBc/Hz Max @ 100 kHz -135 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 100 MHz |
| Reference Input Power: | 0 ± 3 dBm |
| Lock Detector: | TTL High = Lock |
| DC Power: | +12 VDC @ 300 mA Max |
| Reference Phase Noise: | -130 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1 kHz -165 dBc/Hz Max @ 10 kHz -165 dBc/Hz Max @ 100 kHz |
| Power and Phase Lock Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |