Quantic PMI Model POB-10-818-8-LCA is a 1 to 2 GHz Low Noise Amplifier which provides 18 dB of gain while maintaining a gain flatness of ±1 dB over the operating frequency with a noise figure is 1.5 dB and offers an OP1dB of 15 dBm. The amplifier requires +12 to +15 VDC and the current draw is 65 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 18 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB |
| Noise Figure (dB): | 1.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| DC Voltage Supply: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 65 mA |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |