Quantic PMI Model Number PLN-612-27-1-LCA is a 6 to 12 GHz, Low Noise Amplifier that provides 23 dB of gain while maintaining a typical gain flatness of ±1.25 dB over the operating frequency range. This model is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 23 Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.25 Max |
| Noise Figure (dB): | 2 Max |
| OP1dB (dBm): | 9 Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage Supply: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 40 mA Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - Removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2  |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103 Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213 Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105 Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |