Quantic PMI Model PLNA-100M300M-23-SFF is a low noise amplifier with 23 dB gain and low current draw. This Design operates on a single +5 VDC supply, is well matched for 50 Ohms and has a gain flatness of ±1 dB. Package size is 1.00” x 1.00” x 0.42” with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 0.3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.3 |
| Gain (dB): | 23 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 2.2 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 10.7 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | In: 1.1:1 Out: 1.3:1 |
| DC Voltage (VDC): | +5 VDC |
| DC Current (mA): | 32 mA Typ |
| Input Power: | 13 dBm Max |
| OIP3: | 23.3 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.00” x 1.00” x 0.42” |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125°C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202,  Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202,  Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202,  Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202,  Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202,  Method 107D Cond. A |