Quantic PMI Model PLNA-1G2G-40-1DB-14DBM-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 1 to 2 GHz. It has a typical nominal SS gain @ 25 °C of 40 dB and a typical gain flatness of ±1 dB. This model' housing size is 1.5" x 0.65" x 0.375" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 37 dB Min, 40 dB Typ, 43 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 0.8 dB Typ, 1 dB Max (@ 25 ºC) |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min, 16 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.3:1/1.6:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +10 to +15 V |
| DC Current (mA): | 135 mA Max |
| Input Power: | 13 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.5" x 0.65" x 0.375" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C Operating -55 °C to +125 °C Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |