PMI Model PLNA-25DB-8G18G-2PP-4DB-15DBM-SFF-YK is a Low Noise Amplifier that operates over the 8 to 18 GHz frequency range. Designed for military and industrial applications, this unit offers 23 to 27 dB of gain while maintaining a 3 dB flatness over temperature. The unit is in a hermetically sealed package measuring 2.32" x 1.0" x 0.48" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 23 dB Min, 27 dB Max |
| Gain Flatness: | 3 dB P-P Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +10 to +15.75 VDC |
| DC Current (mA): | 330 mA Max |
| Input Power: | 200 mW CW Max, 500 mW Max peak (pulse width 1 µs duty 1%) |
| Gain Variation Over Temperature: | 3 dB p-p Max |
| OIP3: | 23 dBm Min |
| Reverse Gain: | -30 dB Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Recovery Time: | 50 ns Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.32" x 1.0" x 0.48" |
| Finish: | Painted Blue Mounting surface free of paint |
| Weight: | 50 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4 100% RH Hermetic Seal |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.2.24.6.1 147.105 m/s^2 (15 G), 11+/- 1 ms (6 directions) |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.5 Fig. 2 curve III |
| Altitude: | 0 to 9, 144 m (30, 000 ft) |