Quantic PMI Model PLNA-2G18G-33DB-3DB-10DBM-SFF-YK is a Low Noise Amplifier that operates over the 2 to 18 GHz frequency range. Designed for military and industrial applications, this unit offers 30 to 36 dB of gain while maintaining a 2 dB flatness. Package size is 1.85" x 0.66" x 0.32" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Min, 36 dB Max |
| Gain Flatness: | ± 2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.4 dB at +25 °C Max, 3.8 dB at +85 °C Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min, 15 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max / 2.3:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC (± 5%) |
| DC Current (mA): | 350 mA Max |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.85" x 0.66" x 0.32" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -30 °C to +85 °C |
| Humidity: | 95% RH at 45 °C |
| Shock: | 5G 11 ms |
| Vibration: | 10 mm p-p at 2 to 5 Hz 5 mm p-p at 5 to 10 Hz 5 mm p-p at 5 to 7 Hz 0.5 G at 7 to 50 Hz |