PMI Model PLNA-2G4D2G-40-4DB-13DBM-SFF-HERM is a 2 to 4.2 GHz low noise amplifier featuring temperature compensation, hermetic sealing, and high gain of 42 dB maximum. Housing size is 2.6" x 0.8" x 0.46" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4.2 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4.2 |
| Gain (dB): | 38 dB Min, 42 dB Max |
| Gain Flatness: | 2 dB Max (0 to +60 °C) |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| OIP3: | 23 dBm Typ |
| Power Supply: | +12 VDC ± 5% @ 300 mA Max |
| Harmonics: | -13 dBc Max (at 0 dBm input) |
| Temperature Stability: | ±0.5 dB Max |
| DC Connectors: | Solder Pin |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.6" x 0.8" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting surface free of paint) |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +60 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -30 °C to +60 °C |
| Humidity: | 95% RH at +45 °C |
| Shock: | 20 G at 11 ms (Non-Operating) |
| Vibration: | 10 mm P-P at 2-14 Hz, 4.0 G at 14-50 Hz X, Y, and Z axes |