| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 37 dB Min, 40 dB Typ, 43 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 0.8 dB Typ, 1 dB Max (@ 25 ºC) |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min, 14 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 / 1.6:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +15 V Max |
| DC Current (mA): | 150 mA Max |
| Input Power: | 10 dBm CW Max |
| Reverse Isolation: | 60 dB Typ |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.5" x 0.85" x 0.375" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40 °C to +75 °C Operating -55 °C to +125 °C Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |