Quantic PMI Model PLNA-2G4G-42-3DB-9DBM-SFF is a low noise amplifier that operates over the 2 to 4 GHz frequency range with a maximum gain of 45 dB; maximum noise figure of 3 dB; gain flatness of ±2.5 dB; and a maximum VSWR of 2:1. The package size is 2.75" x 1.15" x 0.66" and gold plated with SMA connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 39 dB Min, 45 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| Psat (dBm): | 7 dBm Min, 11 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Max |
| Harmonics: | -11 dBc Max -13 dBc Goal (@ +5 dBm Input) |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 2.75" x 1.15" x 0.66" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -25 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -30 °C to +70 °C |
| Humidity: | 95% RH at +45 °C |
| Shock: | 20 g at 11 ms |
| Vibration: | 5 mm peak to peak at 2 to 5 Hz 1.5 mm peak to peak at 5 to 10 Hz 3 mm peak to peak at 10 to 25 Hz All 3 axes, 2 hours each |