Quantic PMI Model PLNA-2G8G-35-2R2-15DBM-12V-SFF is a low noise amplifier that operates over the 2 to 8 GHz frequency range with a maximum gain of 37.5 dB; maximum noise figure of 2.4 dB; gain flatness of ±1.5 dB; and a maximum VSWR of 2.0:1. Housing size is 2.1" x 0.7" x 0.435" with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 32.5 dB Min, 37.5 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.2 dB Max (@ +25 °C), 2.4 dB Max (@ +70 °C) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC ± 5% |
| DC Current (mA): | 300 mA Max |
| Input Power: | 16 dBm CW |
| IP3: | 23 dBm Typ |
| Harmonics: | -10 dBc Max (@ +5 dBm Input) |
| Connectors: | SMA Male (In) / Female (Out) |
| Size: | 2.10" x 0.70" x 0.435" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -25 °C to +70 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -30 °C to +70 °C |
| Humidity: | 95% RH at +45 °C |
| Shock: | 20G at 11 ms (Non-Operating) |
| Vibration: | 100mm peak to peak at 2 to 14 Hz 4.0 G at 14 to 50 Hz |