Quantic PMI Model PLNA-30-0R5G8G-P1dB13-115VAC is a portable amplifier that operates over the 0.5 to 8 GHz frequency range that offers a typical gain of 30 dB with a gain flatness of ±1 dB, a noise figure of 4.5 dB and an output P1dB of 13 dBm. This amplifier features an illuminated push button on/off switch and operates on 115 VAC power source. Unit has a small package that measures 3.0" x 3.0" x 1.75" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| AC Voltage Supply: | 115 VAC |
| DC Voltage Supply: | N/A |
| On/Off Switch: | Vandal Switch Illuminated |
| RF Connectors (In/Out): | N-Type Female |
| AC Connector: | 3 Pin IEC |
| Size: | 3.0" x 3.0" x 1.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +55 ºC |