Quantic PMI Model PLNA-30-10M6G-5VDC is a portable amplifier that operates over the 0.01 to 6 GHz frequency range that provides a typical gain of 30 dB with a gain flatness of ±2 dB, a noise figure of 4.5 dB and an output P1dB of 22 dBm. This amplifier features an illuminated push button On/Off switch in a small package that measures 2.0" x 1.5" x 0.75" with SMA female connectors. This model is also supplied with a wall mount 120 VAC to 5 VDC adaptor.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 010 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ, 5.25 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Maximum RF Input: | 10 dBm CW |
| AC Voltage Supply: | N/A |
| DC Voltage Supply: | +5 VDC, 1 A, Positive Center |
| Over Voltage Protection: | 7.5 VDC Max |
| Reverse Voltage Protection: | -20 VDC Max |
| On/Off Switch: | Lit Push Button, Backlit Red (Indicates DC Power is on), Backlit Blue (Indicates Amplifier is on) |
| RF Connectors (In/Out): | SMA Female |
| DC Connector: | 2.5mm ID, 5.5mm OD |
| Size: | 2.0" x 1.5" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -15 ºC to +55 ºC |