PMI Model PLNA-30-10M6G-P1dB22-120VAC is a portable amplifier that operates over the 0.01 to 6 GHz, frequency range with-90 a typical gain of 30 dB with an output P1dB of 22 dBm. This amplifier features an illuminated push button ON/OFF switch in a small package of 3.0" x 3.0" x 1.75" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain (Measured): | 30 dB Typ - Measured 34.3 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Max |
| Gain Flatness (dB) - Measured: | ±2 dB Max - Measured ±1.35 dB |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ, 5.25 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ - Measured 1.99:1 |
| Maximum RF Input: | 10 dBm CW |
| AC Voltage Supply: | 110 VAC |
| DC Voltage Supply: | N/A |
| On/Off Switch: | Vandel Switch Illuminated |
| RF Connectors (In/Out): | Type N female |
| AC Connector: | 3 Pin IEC |
| Size: | 3.0" x 3.0" x 1.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +55 ºC |