Quantic PMI Model No. PE2-30-9G11G-2-15-12-SFF-HERM is a 9 to 11 GHz Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications. This amplifier offers a maximum 2 dB Noise Figure with 30 dB of gain and +15 dBm output P1dB. The amplifier requires +12 to +15 VDC and has a typical current draw of 240 mA. The unit is supplied with removable SMA connectors and can be used as a connectorized or surface mount component.
Similar performance to PE2-35-8G12G-2R5-15-12-SFF
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 500 us |
| Sealing: | Hermetic |
| Connectors: | SMA |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |