Quantic PMI Model PLNA-30M2G-35DB-5DB-10DBM-SFF-YK is a Low Noise Amplifier that operates over the 0.03 to 2 GHz frequency range. Designed for military and industrial applications, this unit offers +30 to +40 dB of gain while maintaining a 1.5 dB flatness. Package size is 2.08" x 1.0" x 0.63" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 30 dB Min, 40 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ, 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC (± 5%) |
| DC Current (mA): | 220 mA Typ, 250 mA Max |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 2.08" x 1.0" x 0.63" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -30 °C to +85 °C |
| Humidity: | 95% RH at 45 °C |
| Shock: | 5G 11 ms |
| Vibration: | 10 mm p-p at 2 to 5 Hz 5 mm p-p at 5 to 10 Hz 5 mm p-p at 5 to 7 Hz 0.5 G at 7 to 50 Hz |