PMI Model PLNA-35-100M18G-P1dB24-120VAC is a portable amplifier that operates over the 0.1 to 18 GHz frequency range that provides 35 dB minimum gain with a minimum OP1dB of 22 dBm. This amplifier features an illuminated push button ON/OFF switch in a small package measuring 3.5" x 3.5" x 1.75" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 35 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Typ, 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Maximum RF Input: | 10 dBm Max |
| AC Voltage Supply: | 120 VAC |
| DC Voltage Supply: | N/A |
| On/Off Switch: | Vandel Switch Illuminated |
| RF Connectors (In/Out): | N-Type Female |
| AC Connector: | 3 Pin IEC |
| Size: | 3.5" x 3.5" x 1.75" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +55 ºC |