Quantic PMI Model PLNA-44-100M18-SFF is a low noise amplifier with a working frequency range of 0.1 to 18 GHz. This amplifier package is supplied in a housing measuring 0.53" x 0.59" x 0.26" with removable SMA female connectors that can be used as a surface mount or connectorized component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 38 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| Psat (dBm): | 13 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.1:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +5 VDC |
| DC Current (mA): | 170 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Reverse Isolation: | 45 dB Min |
| DC Supply: | +5 VDC @ 170 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.53" x 0.59" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 12 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to + 85 °C Operating -40 °C to +100 °C Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B |
| Temperature Cycle: | Mll-STD-202F, METHOD 107D COND A |