

PMI Model PLNA-44-16K18G-SFF is a low noise amplifier with a working frequency range of 16 kHz to 18 GHz that offers 36 dB gain, gain flatness of ±2.5 dB and an OP1dB of 12 dBm minimum. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA female connectorized unit or as a surface mount component.
The unit functions nominally down to 16 kHz. However, the specifications below reflect operation between 4 MHz and 18 GHz. Please refer to test data/s-parameters for typical performance below 4 MHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.000016 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.000016 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 36 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| Psat (dBm): | 16 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.4:1 / 2.5:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| DC Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 12 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to + 85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | Mll-STD-202, Method 107D Cond. A |