Quantic PMI Model PLNA-4G8G-42-4D5DB-10BBM-SFF is a Low Noise Amplifier that operates over the 4 to 8 GHz frequency range. Designed for military and industrial applications, this unit offers 39 to 45 dB of gain while maintaining a 2.5 dB flatness. Package size 2.75" x 1.15" x 0.66" with removeable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 39 dB Min, 45 dB Max |
| Gain Flatness: | ± 2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max |
| Psat (dBm): | 8 dBm Min, 12 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 420 mA Max |
| Harmonics: | -11 dBc Max (Goal -13 dBc) @ +5 dBm Input |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 2.75" x 1.15" x 0.66" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -30 °C to +70 °C |
| Humidity: | 95% RH at +45 °C |
| Shock: | 20 g at 11 ms |
| Vibration: | 5 mm peak to peak at 2 to 5 Hz 1.5 mm peak to peak at 5 to 10 Hz 3 mm peak to peak at 10 to 25 Hz All 3 axes, 2 hours each |