PMI Model PLNA-910-16-6-17-SMF is a Low Noise Amplifier operating over the 9 to 10 GHz frequency range with a minimum gain of 16 dB; a minimum P1dB of 17 dBm; and a maximum noise figure of 6 dB. This model has a miniature housing measuring 0.40" x 0.65" x 0.19" with removable SMA male/female connectors making it a dual use component that can be used in a connectorized or surface mount configuration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 16 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.0 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 125 mA Max |
| Maximum Input Power: | 15 dBm |
| Connectors: | SMA Male (In), SMA Female (Out) Field Replaceable |
| Size: | 0.40" x 0.65" x 0.19" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 °C to +85 °C (Operating) -60 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |