PMI Model PLNA-9D810D6-20-2-17-SFF is a Low Noise Amplifier operating over the frequency range of 9.8 to 10.6 GHz with a minimum gain of 20 dB; a P1dB of 17 dBm; and an output noise figure of 2 dB maximum. This model has a miniature housing measuring 0.40" x 0.65" x 0.19" with removable SMA female connectors making it a dual use component that can be used in a connectorized or surface mount configuration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9.8 to 10.6 |
| Frequency Min (GHz): | 9.8 |
| Frequency Max (GHz): | 10.6 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +5 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA Max |
| Maximum Input Power: | 10 dBm |
| Connectors: | SMA Female (Field Replaceable) |
| Size: | 0.40" x 0.65" x 0.19" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -60 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |