PMI Model PLO-17G-INT-SFF-HERM is a hermetically sealed, internally referenced, phase locked dielectric resonator oscillator (PLDRO) with 17 GHz output frequency. Package size is 2.25” x 2.25” x 0.62” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 17 |
| Output Power (dBm): | 6 Min |
| Spurious: | -60 dBc Max |
| Phase Noise: | -105 dBc Max @ 10 kHz -110 dBc Max @ 100 kHz -125 dBc Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -25 dBc Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Stability: | ± 1 ppm max over operating temperature range |
| Reference: | Internally generated |
| Power Variation: | ±1.5 dB Max |
| Lock Indicator: | TTL Logic Telemetry Bit |
| Supply Voltage: | +10 to +15 VDC |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | - 20 °C to + 60 °C |