Quantic PMI Model PLO-48D8G-EXT is an externally referenced Phase Locked Dielectric Resonator Oscillator (PLDRO) covering the frequency of 48.8 GHz. Package size is 2.25” x 2.25” x 0.62” with 2.4mm female (RF OUT) and SMA female (REF IN) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 48.8 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 10 dBm Min |
| Spurious: | -60 dBc Max |
| Phase Noise: | -80 dBc/Hz Max @ 100 Hz -93 dBc/Hz Max @ 1 kHz -94 dBc/Hz Max @ 10 kHz -102 dBc/Hz Max @ 100 kHz -128 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 100 MHz (sine wave) |
| Reference Phase Noise (SSB): | -137 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1000 Hz -160 dBc/Hz Max @ 10 kHz |
| Lock Detector: | TTL High = Lock |
| Input Level: | 3 to 10 dBm |
| DC Current: | 500 mA Typ |
| Supply Voltage: | +12 VDC |
| Connectors: | RF Out: 2.4mm Female REF IN: SMA Female Power: THR Capacitor |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Non-Operating Temperature: | -50 ˚C to +80 ˚C |