Quantic PMI Model PLO-516.096-CD-1 is a Phase Locked Oscillator with an output frequency of 0.516096 GHz. This model provides minimum output power of +12 dBm with all spurs held to -65 dBc and harmonics held to 30 dBc. Housing measures 2.25" x 2.25" x 0.62" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 0.516096 |
| Output Power (dBm): | 12 dBm Min |
| Spurious: | -65 dBc Max |
| Harmonics: | -30 dBc Max |
| Reference Input Power: | 0 ± 2 dBm |
| Reference Frequency: | 0.064512 GHz |
| DC Supply: | +5.5 ± 0.25 VDC @ 400 mA Max +15 ± 0.5 VDC @ 50 mA Max |
| Reference Phase Noise: | -142 dBc/Hz @ 1 KHz Max -145 dBc/Hz @ 10 KHz Max -155 dBc/Hz @ 100 KHz Max |
| Lock Indicator: | TTL 1 Bit Locked: "1" Unlocked: "0" |
| DC & LD Connectors: | Solder in Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Vibration: | 6 Grms, 20 - 2000 Hz, 3 Axes, 10 Min |