Quantic PMI Model PLO-6D3G-10M-EXT-SMA is a 6.3 GHz, externally referenced Phase Locked Oscillator (PLO) that features 10 dBm output power, and 1.5:1 maximum VSWR. Housing size is 2.25" x 2.25" x 0.62" and is equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 6.3 |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 10 dBm Min |
| Spurious: | -60 dBc Max (@ Fo ± 30 MHz) |
| Phase Noise: | -95 dBc/Hz Max @ 1 kHz -100 dBc/Hz Max @ 10 kHz -100 dBc/Hz Max @ 100 kHz -120 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 10 MHz |
| Input Level: | -3 to 3 dBm |
| Look Detect: | TTL High = Lock |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC @ 350 mA Max |
| Reference Phase Noise: | -135 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1000 Hz -160 dBc/Hz Max @ 10 kHz |
| Power and Phase Lock Connector: | THR Capacitor |
| RF Connector: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" Max |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ℃ to +50 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -50 ℃ to +70 ℃ |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |