PMI Model PLO-840M-150-15DBM-12V-SF is an 0.84 GHz Phase-Locked Oscillator with an output power of 20 dBm. This model has SMA female connectors and measures 2.25" x 2.25" x 0.62".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 0.84 |
| Frequency Stability: | Same as Reference |
| Output Power (dBm): | 20 dBm Min |
| Spurious: | <-80 dBc |
| Phase Noise: | <-120 dBc/Hz @ 10 KHz Typ, <-115 dBc/Hz Max <-145 dBc/Hz @ 100 KHz Typ, <-140 dBc/Hz Max |
| Harmonics: | <-25 dBc |
| Sub Harmonics: | <-60 dBc |
| Reference Phase Noise (SSB): | <-140 dBc/Hz @ 1 KHz <-150 dBc/Hz @ 10 KHz |
| Lock Detector: | High (+3.3 V) is Lock |
| Stability: | Same as Reference |
| Reference: | 10 MHz, Power = 3 dBm ± 3 dB |
| Reference Input Imedance: | 50 Ohm |
| DC Supply: | +12 ± 0.5 V @ 200 mA Typ, 300 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.60" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +125 °C |