| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -42 Min |
| TSS (Measured): | -42 dBm Min - Measured -42 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 50 |
| Log Range (dBm): | -40 to +0 |
| Log Linearity: | ±0.75 dB Max (-40 to 0 dBm) - Measured ±0.75 dB |
| Rise Time: | 20 ns Max (at TSS to +10 dB) - Measured 14.3 ns |
| Power Supply: | +15 V @ 95 mA Max - Measured 39 mA -15 V @ 60 mA Max - Measured 40 mA |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max - Measured ±0.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 2.58:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |