Quantic PMI Model PLVA-218-50-518 is a 50 dB Detector Log Video Amplifier (DLVA) designed to operate between the 5 to 18 GHz frequency range that employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. This model offers superior construction using state of the art MIC/MMIC technology. Package size is 2.2" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -40 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Min |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max (Over Temp. Range) |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 300 ns Max |
| Settling Time: | 45 ns Max |
| Power Supply: | +15 to +12 V, -15 to -12 V |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Log Slope Accuracy: | ±10% Max over frequency and temperature |
| Video Output Level: | 0 to 2.2 V (50 Ohm Min load) |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.2" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | 35 ºC to 85 ºC |
| Thermal Shock: | MIL-810F, Method 503.4 |
| Humidity: | MIL-810F, Method 507.4 Procedure III |
| Altitude: | MIL-810F, Method 500.4 Prodedure II |
| Fungus: | MIL-810F, Method 508.5 |
| Salt Fog: | MIL-810F, Method 509.4 |