Quantic PMI Model PLVA-2G6G-40-1 is a 40 dB Detector Log Video Amplifier (DLVA) designed to operate between the 2 to 6 GHz frequency range that employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high-speed performance and outstanding reliability. This model offers superior construction using state-of-the-art MIC/MMIC technology.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -42 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 4% |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 150 ns Typ, 300 ns Max |
| Settling Time: | 45 ns Max |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| Temperature Stability: | ±1.0 dB Max (-40 to +85 °C) |
| DC Supply Voltage: | +12 VDC @ 75 mA Max -12 VDC @ 75 mA Max |
| Useful Range: | -40 to +5 dBm |
| Log Linearity Error: | ±0.5 dB Max (Room Temp) ±1.0 dB average (-40 to +85 °C) |
| Pulse Response: | 50 ns to CW |
| Max RF Input: | +15 dBm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |