Quantic PMI Model PLVA-6G18G-40-1 is a Detector Log Video Amplifier (DLVA) designed to operate between the 6 to 18 GHz frequency range that employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. Superior construction using state-of-the-art MIC/MMIC technology. Package measures 2.2" x 1.50" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -42 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 (±4% of Average Slope) |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 Min |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 150 ns Typ, 300 ns Max |
| Settling Time: | 45 ns Max |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| Temperature Stability: | ±1.0 dB Max (-40 °C to +85 °C) |
| DC Supply Voltage: | +12 V @ 75 mA Max -12 V @ 75 mA Max |
| Useful Range: | -40 to +5 dBm |
| Log Linearity Error: | ±0.5 dB Max (Room Temperature) ±1.0 dB average (-40 °C to +85 °C) |
| Pulse Response: | 50 ns to CW |
| Max RF Input: | +15 dBm |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |