Quantic PMI Model PM2-21-0R640R72-6R0-23-15-SFF-TC is a 0.64 to 0.72 GHz low noise amplifier designed for military and industrial applications that offers a gain of 25 dB with a gain flatness of ±0.5 dB, a maximum noise figure of 5 dB, and a minimum OP1dB of 23 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.64 |
| Frequency Max (GHz): | 0.72 |
| Gain (dB): | 21 dB Min, 25 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | ±0.5 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ, 6 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 300 mA Max |
| Gain Variation Over Temperature: | ±0.6 dB p-p Max |
| Gain Flatness Over Frequency: | ±0.4 dB p-p Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |