Quantic PMI Model PM2-22-0R58-20-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 0.475 to 8.1 GHz with a gain of 21 dB; noise figure of 8.5 dB; gain flatness of ±1.2 dB with an OP1dB of 21 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.475 to 8.1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.475 |
| Frequency Max (GHz): | 8.1 |
| Gain (dB): | 21 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 8.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 390 mA Max |
| Connectors: | SMA (F) - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55°C to +85°C |
| Temperature (Storage): | -65°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |