Quantic PMI Model PM2-25-11R618R0-25-12-SFF (Part# 27002822) is a 11.6 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 29 dB and a gain flatness of ±1 dB with a noise figure of 5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 11.6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 11.6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 29 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.3:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 550 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 203B Cond. B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A. |