Quantic PMI Model PM2-25-3R78R4-25-12-SFF (Part# 27002782) is a 3.7 to 8.4 GHz low noise amplifier that offers a gain of 25 dB and a gain flatness of ±1 dB with a noise figure of 5.5 dB. The unit is supplied in a standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3.7 to 8.4 |
| Frequency Min (GHz): | 3.7 |
| Frequency Max (GHz): | 8.4 |
| Gain (dB): | 25 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 380 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B. |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A. |