Quantic PMI Model PM2-26-119-21-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 1 to 19 GHz with a gain of 27 dB; 3 dB noise figure; gain flatness is ±1.5 dB; OP1dB of 21 dBm; and a 2.0:1 maximum VSWR. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 19 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 19 |
| Gain (dB): | 27 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ, 4.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 460 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |