Quantic PMI Model PM2-30-812-25-15-SFF (P/N 27002442) is an 8 to 12 GHz low noise amplifier with a gain of 34 dB: noise figure of 3 dB; gain flatness of ±1.25 dB with an OP1dB of 25 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 34 dB Typ |
| Gain Flatness: | 1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 760 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |