Quantic PMI Model PM2-33-218-20-28-SFF is a low noise amplifier that operates over the 2 to 18 GHz frequency range with a gain of 33 dB and a gain flatness of ±2 dB with a noise figure of 5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 33 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ, 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +28 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA |
| OIP3: | 30 dBm Typ |
| Input Power Handling: | +17 dBm CW Max |
| Power Supply: | +28 VDC @ 450 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |