Quantic PMI Model PM2-34-218-15-SFF-1 is a 2.5 to 18 GHz low noise amplifier with a gain window of 32 to 36 dB @ -40 to +95 ºC and 32 to 37 dB @ -54 to +95 ºC and a gain flatness of ±1.5 dB maximum. The noise figure is 4.7 dB maximum and offers an OP1dB of 16 dBm minimum. The operating voltage is +15 VDC (±10 %) and the current draw is 350 mA maximum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 32 to 36 dB |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.7 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC (±10 %) |
| DC Current (mA): | 350 mA Max |
| Input Power: | 15 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating, -62 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 106F |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. A |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 214A Cond. H |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G |