Quantic PMI Model PMC-16G17G-SMA is a monopulse comparator operating over the 16 to 17 GHz frequency range that offers a maximum 2.6 dB insertion loss while maintaining a maximum amplitude balance of ±0.8 dB, a maximum phase balance of ±10° and a maximum VSWR of 1.60:1. Housing size is 3.125" x 3.125" x 0.44" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 16 to 17 |
| Frequency Min (GHz): | 16 |
| Frequency Max (GHz): | 17 |
| Phase Balance: | ±10° Max |
| Insertion Loss (dB): | 2.6 dB Max |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Amplitude Balance: | ±0.8 dB Max |
| VSWR: | 1.60:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Handling: | Average: 30 W Max Peak: 1 KW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Size: | 3.125" x 3.125" x 0.44" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |