Quantic PMI Model PMC-4G6G-SFF is a Monopulse Comparator with a frequency range of 4 to 6 GHz with an maximum insertion loss of 1 dB, an amplitude balance of ±0.9 dB, and a maximum phase balance of ±8°. Unit has SMA female connectors, and the size is 2.80" x 2.80" x 0.43".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Phase Balance: | ±8° Max |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Amplitude Balance: | ±0.9 dB Max |
| VSWR: | 1.50:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Handling: | Average: 50 W Max Peak: 1 KW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Size: | 70.97 mm x 70.97 mm x 10.9 mm 2.80" x 2.80" x 0.43" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |