PMI Model PMC-8G12G-SFF is a monopulse comparator operating within the 8 to 12 GHz frequency range that features 18 dB isolation, and 1 kW peak power handling. Housing size is 3.484" x 3.484" x 0.433" and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Phase Balance: | ±10° Max |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Amplitude Balance: | ±1 dB Max |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Power Handling: | 50 W CW Max 1 kW Peak Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Size: | 3.484" x 3.484" x 0.433" |
| Weight: | 90 g Typ |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |