Quantic PMI Model PMC-9G10G-7D9-SFF is a Monopulse Comparator operating over the 9 to 10 GHz frequency range that offers a insertion loss of 1.9 dB maximum if input signals at Ports A, B, C and D are equal in amplitude or power and in-phase with an output at Port ΣAZ. Insertion loss of 6.8 dB maximum IF input signal at Port A, B, C or D and all other ports are terminated to 50 ohms with an output at Ports ΔEL, ΣAZ, ΔQ or ΔAZ, while maintaining a maximum amplitude balance of ±0.6 dB and a maximum phase balance of ±6°. Housing size is 3.48" x 3.48" x 0.43" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Phase Balance: | ±6° Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.9 to 7.9 dB Max |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 1.9 to 7.9 dB Max Measured 6.18 dB Min, 7.67 dB Max |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Isolation - Measured (dB): | 18 dB Min - Measured 19.37 dB |
| Amplitude Balance: | ±0.6 dB Max - Measured ±0.535 dB |
| VSWR: | 1.6:1 Max - Measured 1.5:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Handling: | Average: 10 W Max (Ports A, B, C & D), Peak: 0.1 kW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Size: | 3.48" x 3.48" x 0.43" 88.49 mm x 88.49 mm x 11 mm |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating), -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |