Quantic PMI Model PMI-20A4-618 is a Low Noise Front End Amplifier that operates in the 6 to 18 GHz frequency range with a gain of 18 dB, a gain flatness of ±1.25 dB and a noise figure of 6 dB. Package size is 1.85" x 0.66" x 0.32" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 18 dB Min @ Room Temperature |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 180 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.85" x 0.66" x 0.32" |
| Weight: | < 3 ounces |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |