PMI Model PMI-AFD4-020080-23P-SMA is a 2 to 8 GHz amplifier that provides a maximum gain of 35 dB with a maximum gain flatness of ±2 dB; a maximum noise figure of 3.5 dB and a maximum VSWR of 2.0:1. This model is outfitted with SMA female connectors in a housing that measures 1.83" x 0.76" x 0.20".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 28 dB Min 35 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 370 mA |
| Connectors: | SMA Female - field replacable |
| Size: | 1.83" x 0.76" x 0.20" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -23 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |