PMI Model PMIX-4D4G7D8G-1G4D4G-12V is a Down Converter Module with an amplified bandpass output of 1 to 4.4 GHz. Housing size is 2.7" x 1.5" x 0.525" with SMA male input and SMPM male output connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range - Input (GHz): | 4.4 to 7.8 |
| RF Input Power: | -13 dBm Typ |
| LO Input (GHz): | 8.8 |
| LO Input Power: | 21 dBm Typ |
| IF Output Range (GHz): | 1 to 4.4 |
| Gain (dB): | 0 to 5.5 dB |
| Noise Figure: | 17 dB Max |
| Harmonics: | -60 dBc Max @ -13 dBm Input |
| Spurious: | -60 dBc Max @ -13 dBm Input |
| Output IP3: | 29 dBm Typ, 25 dBm Min |
| RF Input VSWR: | 1.6:1 Max |
| IF Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| DC Power: | +7 to +12 VDC @ 250 mA |
| DC Power Out (Optional): | +8 VDC @ 500 mA (This will increase DC Input Power) |
| Connectors In/Out: | SMA Male / SMPM Male |
| Size: | 2.7" x 1.5" x 0.525" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810, 0 to 95% Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-810, 516.6 Compliant, 20G, 11 ms Duration |
| Vibration: | MIL-STD-810, Method 515, Fig. 3 (Non-Op) |
| Altitude: | MIL-STD-810, 15, 000 ft. |