PMI Model PMIX-L4G20G-R218G-I100M4G-MAH is an active mixer with an integrated LO amplifier. This compact package measures 1.75" x 1.25" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| RF Port Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| LO Port Frequency (GHz): | 4 to 20 |
| IF Port Frequency (GHz): | 0.1 to 4 |
| RF Amplitude: | 5 dBm Nom |
| LO Amplitude: | 10 dBm Nom |
| IF Amplitude: | -8 dBm nominal TTL Logic "1" = "Isolation" Pins E1, E2, & E3 are Pulled Low "0" |
| VDC (Internal Amp): | +12 VDC @ 180 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |