Quantic PMI Model PMSNN-1DR-2G18G-022TT-STD is a High Speed, Single Pole, Single Throw, Reflective Switch with an operating frequency range of 2 to 18 GHz that offers 70 dB isolation with a low insertion loss of 2.2 dB with a rise and fall time of 20 ns maximum. Housing measures 0.82" x 0.625" x 0.22" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.2 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 20 ns (10 RF to 90% RF & 90% RF to 10% RF) |
| Switching Speed - Typ: | 20 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 15 dBm Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = Insertion Loss, TTL Logic "1" = Isolation |
| Power Supply: | +5 VDC, -15 VDC |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.82" x 0.625" x 0.22" |
| Sealing: | Epoxy Sealed |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |