PMI Model PMTO-8R8G9R56G-CD-1 is a temperature stabilized output medium power X-band Gunn-effect Oscillator for use as an RF simulator signal generator. This unit contains a precision voltage regulator, a low-noise gunn-effect oscillator mounted on a thermal platform with integral load isolators for each of the RF outputs and a solid-state proportional temperature controlled along with associated heaters and temperatures sensor. This unit meets all specifications after a 15-minute warm up with all outputs terminated in a 50 Ohm load with a VSWR of 1.5:1 for all phases over the operating range. The unit shall be capable of withstanding, without damage or permanent degradation of performance, any temporary extreme load condition, i.e. short or open circuit. Housing measures 3.5" x 3.5" x 3.0" with an SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency (GHz): | 8.8 to 9.56 (Tuning) 8.9 to 9.46 (To Meet Specifications) |
| Output Frequency, Fo (GHz): | 8.9 to 9.46 |
| Output Power (dBm): | 10 (3 Max to 0 Min) dBm @ J1, 0 (3 Max to 0 Min) dBm @ J2 |
| Spurious (dBc): | 60 dBc Min (In Band), 45 dBc Min (Out of Band), 30 dBc Min (Harmonics) |
| Harmonics & Sub-Harmonics (dBc): | 30 dBc Min |
| Spurious Harmonic Signals: | 60 dBc Min (In Band), 45 dBc Min (Out of Band), 30 dBc Min (Harmonics) |
| Noise: |  View Plots in Product Feature |
| Tuning Sensitivity: | 65 MHz / 360° Rotation Min 100 MHz/360° Rotation Max |
| Output Frequency vs. Tuner Rotation Linearity: | ±10 MHz, 8.90 to 8.93 ±10 MHz, 8.93 to 9.43 ±15 MHz, 9.43 to 9.46 |
| Power Output (Any Frequency): | J1: +10 (+3, -0) dBm J2: 0 (+3, -0) dBm |
| Tuning Element: | Starting Torque: 25 inch-oz Max Withstanding Torque: 100 in-oz Min @ Stops |
| Long Term Frequency Drift: | 50 kHz/hr Max @ Any Constant Temp from 0 °C to +50 °C |
| Pulling Factor: | <50 kHz |
| REG/OSC Power Supply: | +24 ± 1 VDC @ 1.5 A Max, 2% Regulation, Ripple = 2 mVrms |
| Heater Power Supply (Isolated): | +24 ± 1 VDC @ 1.5 A Max, 2% Regulation, Ripple = 50 mVrms |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.5" x 3.5" x 3.0" |
| Finish: | Chemical Film Per MIL-C-5541 Class 1A |
| Weight: | 2.4 lbs Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -0 °C to +50 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -62 °C to +75 °C |
| Humidity: | MIL-F-18870 (OS) Class 4 Equipment |
| Shock: | 30G, 11ms, 3 Half-Sine Shocks, 3-Axis (±1 MHz Frequency Shift Maximum) |
| Vibration: | MIL-STD-167 Type I |