Quantic PMI Model PPA-13D75G14D5G-45-37-7-SFF is a 13.75 to 14.5 GHz, Low Noise Power Amplifier that provides 45 dB of gain with a gain flatness of ±1 dB, a noise figure of 7 dB typical and offers an OP1dB of 37 dBm minimum. Package size is 4" x 1.75" x 0.7" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 13.75 to 14.5 |
| Frequency Min (GHz): | 13.75 |
| Frequency Max (GHz): | 14.5 |
| Gain (dB): | 45 dB Min |
| Gain (dB) - Measured: | 45 dB Min - Measured 49.34 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Typ |
| Gain Flatness (dB) - Measured: | ±1 dB Typ. - Measured ±0.19 dB |
| Noise Figure (dB): | 7 dB Max |
| VSWR In/Out: | 1.3:1 Max - Measured 1.28:1 |
| OP1dB (dBm): | 37 dBm Min |
| OIP3: | 44 dBm Typ |
| DC Voltage: | +8 to +9 VDC |
| DC Current Draw: | 6 A Typ - Measured: <-20 dBm: 3.83 A, -20 to -15 dBm: 4.42 A, >-15 dBm: 5.73 A |
| Gain Variation Over Temperature: | ±2 dB Typ - Measured ±1.92 dB |
| Non-Harmonics: | -60 dB Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4" x 1.75" x 0.7" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 ºC to +60 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to 100 ºC |